Největší specializovaná databáze pro projektanty a dodavatele tepelných čerpadel
Zdroj tepla a chladuŠlechtitelská stanice Velké Pavlovice

Zdroj tepla a chladu pro vinařský provoz

Zpět na seznam vzorových projektů >
Picture: Zdroj tepla a chladu pro vinařský provoz
Výkon topení/chlazení 70 kW / Velké Pavlovice
  • ZEMĚ/VODA s vrty
  • Využití odpadního tepla

Vinařství obhospodařuje 40 ha vlastních vinic a zpracovává víno z dalších 40 ha od jiných dodavatelů. Roční produkce vína je 550 000 lahví. Tepelná čerpadla zde zajišťují teplo, teplou vodu a chlad pro výrobní halu a penzion.      

Výrobní hala

Zdrojem tepla a chladu pro výrobní objekt je tepelné čerpadlo země/voda IVT Greenline HE E28 o  výkonu 27,9 kW se čtyřmi hlubinnými vrty o celkové délce 600 m. Na tepelné čerpadlo je napojena akumulační nádoba tepla 1000 litrů, akumulační nádoba chladu 1000 litrů a zásobník teplé vody 600 l. Tepelné čerpadlo slouží jako zdroj energie pro systém řízené fermentace, vytápění, chlazení a přípravu teplé vody. Doplňkovým zdrojem chladu je externí chladič.

Přebytečné teplo, které vzniká při chodu tepelného čerpadla v režimu chlazení, je ukládáno do akumulační nádrže tepla nebo do zásobníku TV. V případě, kdy obě nádrže dosáhnou požadovanou teplotu, je odpadní teplo předáno přes deskový výměník zpátky do vrtů a dochází k regeneraci vrtů.

Provozní a skladovací prostory jsou chlazeny a vytápěny pomocí fancoilů, které jsou umístěny pod stropem v jednotlivých místnostech.

Penzion

Penzion André je postaven v originálním toskánském stylu, posazen doprostřed vinohradu a obklopen relaxační zahradou. Kapacita ubytování je 36 lůžek. Objekt je vybaven tepelným čerpadlem IVT Greenline D40 s vrty, které zajišťuje vytápění a přípravu teplé vody jak pro ubytovací část, tak i pro gastroprovoz.  

 

Dodavatel: Tepelná čerpadla IVT / ICE ENERGY

Zdroj: Diplomová práce "VYUŽITÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE VE VINAŘSKÝCH PROVOZECH" Bc. Lucie Janovičová 2020