Největší specializovaná databáze pro projektanty a dodavatele tepelných čerpadel
Pasivní administrativní budovaOtevřená zahrada

Vytápění a chlazení pasivní administrativní budovy

Zpět na seznam vzorových projektů >
Picture: Vytápění a chlazení pasivní administrativní budovy
Výkon topení/chlazení 68 kW, Brno
  • ZEMĚ/VODA s vrty
  • Souběžná výroba tepla a chladu
  • Aktivace betonového jádra budovy

Pasivní administrativní budova Otevřená zahrada

Administrativní budova Nadace Partnerství v Brně, je navržena v pasivním energetickém standardu. Inovativní úsporné technologie a systém detailního měření spotřeb energií, dělají z Otevřené zahrady jednu z nejúspornějších a nejšetrnějších budov v Evropě.  

Zdroj tepla a chladu

Zdrojem tepla a chladu jsou čtyři tepelná čerpadla IVT Premiumline EQ o celkovém výkonu 68 kW s vrty. Místo klasického topného systému se pro distribuci tepla a chladu využívá systém aktivace betonového jádra budovy. Díky tomuto inovativnímu technickému řešení, má budova zcela minimální náklady na energie pro vytápění, ohřev vody a chlazení. Poměr spotřebované elektrické energie a vyrobeného tepla a chladu dosáhl v roce 2016 hodnoty 5,8. To znamená, že z 1 kWh spotřebované elektřiny, vyrobí tepelná čerpadla 5,8 kW tepla nebo chladu. 

Další technologie

Budova využívá sluneční kolektory, fotovoltaickou elektrárnu, dešťovou vodu a mnoho dalších drobnějších úsporných technologií. Je zde instalováno více než 70 čidel a měřicích přístrojů. Elektrickou energii měří 40 elektroměrů zapojených do on-line systému, který poskytuje detailní přehled o spotřebách jednotlivých technologií v budově. Na základě změřených spotřeb se jednotlivé odběry energií optimalizují a budova se na základě těchto provozních zkušeností stává postupně úspornější a úspornější. 

Budova je jako první v Evropě připojena k systému Lucid, který zobrazuje aktuální bilanci energií pro veřejnost on-line.

Realizace tepelných čerpadel: GT Energy a ICE Energy