Největší specializovaná databáze pro projektanty a dodavatele tepelných čerpadel
CHLAZENÍ MLÉKA S REKUPERACÍ TEPLAFIRSTFARM

Chlazení mléka s rekuperací tepla

Zpět na seznam vzorových projektů >
Picture: Chlazení mléka s rekuperací tepla
Výkon 177 kWt/132 kWch, Plavecký Štvrtok (SK)
  • Chlazení nadojeného mléka
  • Využití odpadního tepla z chlazení
  • Vytápění a příprava TV pro oplachy

Dánská společnost FirstFarms se zabývá zemědělskou produkcí a působí v ČR, SK, Maďarsku a Rumunsku. Na kraví farmě v Plaveckém Štvrtku chová dojnice a produkuje cca 85 m3 mléka za den. Nadojené mléko o teplotě cca 35°C je nutné rychle zchladit na 5-6°C a přečerpat do akumulačních nádrží, kde je udržovaná teplota 5-6°C. Svoz mléka je jednou za dva dny.

ENERGETICKÉ HOSPODÁŘSTVÍ

V objektu je současná potřeba tepla i chladu, díky tomu lze naplno využít možnosti využití odpadního tepla. V našem případě se jedná o odpadní teplo z chlazeného mléka, které slouží jako primární zdroj pro kaskádu tří čerpadel voda/voda IVT GEO G248. Vyrobené teplo je využito pro přípravu teplé vody, především pro oplachy technologie, a pro vytápění.

Chladicí voda má teplotní spád 2/7°C a pro zchlazování mléka jsou použity dva potravinářské deskové výměníky á 76 kW se záložním chlazením (vzduchem chlazené chladicí jednotky). Topná voda je využívána v teplotní hladině 60/50°C pro přípravu TV a dále v ekvitermní teplotě pro vytápění a předehřev pitné vody pro napáječky skotu (v zimním období). V případě nízké potřeby tepla je možné mařit odpadní teplo suchým chladičem umístěným vně objektu.

POUŽITÁ TECHNOLOGIE

Tepelné čerpadlo IVT GEO G >

PROJEKT A REALIZACE 

Projektant: Ing. Richard Beber

Realizace: GT ENERGY / NPE s r.o. 2020